Biesiekierz, 1983
pomnik
Przejeżdżając przez Biesiekierz, wieś w północno-zachodniej Polsce, nie sposób nie zauważyć nietypowego, monumentalnego pomnika Ziemniaka stojącego nieopodal drogi krajowej nr 6.
Cała konstrukcja składa się z dwóch elementów: bulwy, która ma aż 3,95 m wysokości oraz stalowego trzyramiennego stelaża, dzięki któremu rzeźba jest wyraźnie widoczna na tle okolicy. Pomnik został stworzony na cześć dziewięciu nowych odmian ziemniaka, wyhodowanych w pobliskiej Stacji Hodowli Roślin w Biesiekierzu. Do tej właśnie liczby odwołuje się wysokość pomnika.
Wiesław Adamski, Pomnik Ziemniaka, fot. Andrzej Tobis
O ziemniaku jako symbolu gminy, a także o samym pomniku opowiada wiersz poety gminnego Zygmunta Królaka: „Drogi przybyszu, witamy w gminie, która na świecie z ziemniaka słynie. To właśnie ziemniak, z herbu, z pomnika, sławi tę ziemię oraz rolnika. Taki to kolos stoi przy szosie, widoczny ponoć nawet w kosmosie. Gdyby go zetrzeć, obrać z łupiny, placków wystarczy dla całej gminy. Kto chce go dotknąć, kto nie dowierza, niech sam przyjedzie do Biesiekierza”.
Słowo od eksperta
Wieś Biesiekierz ma w herbie ziemniaka i jest uznawana za stolicę ziemniaka. Konkuruje o to miano z Poznaniem, z którym walkę jednoznacznie wygrywa, posiadając dużo ciekawszy pomnik Ziemniaka. Pomysłodawcą uhonorowania bulwy był dyrektor Stacji Hodowli Roślin Mariusz Roeder, za co należy mu się niewątpliwie miejsce w historii współpracy polskiej nauki i sztuki.
Bogna Świątkowska